2018 State & Local Election Winners Committed to 100% Clean Energy

As part of LCV and the Conservation Voters Movement’s Clean Energy for All campaign, over 550 winning state and local candidates have committed to moving toward 100 percent clean energy, including nine successful governors-elect.

Alaska
Elvi Gray-Jackson, State Senate District I
Sara Hannan, State House District 33
Andrew L "Andy" Josephson, State House District 17
Jesse Kiehl, State Senate District Q
 
California
Gavin Newsom, Governor
Ben Allen, State Senate District 26
Mike Eng, State Senate District 22
Cathleen Galgiani, State Senate District 5
Steve Glazer, State Senate District 7
Jerry Hill, State Senate District 13
Hannah-Beth Jackson, State Senate District 19
Connie Leyva, State Senate District 20
Mike McGuire, State Senate District 2
Holly Mitchell, State Senate District 30
William Monning, State Senate District 17
Anthony Portantino, State Senate District 25
Nancy Skinner, State Senate District 9
Henry Stern, State Senate District 27
Bob Wieckowski, State Senate District 10
Scott Wiener, State Senate District 11
Marc Berman, State Assembly District 24
Richard Bloom, State Assembly District 50
Tasha Boerner Horvath, State Assembly District 76
Rob Bonta, State Assembly District 18
Ian Calderon, State Assembly District 57
Wendy Carrillo, State Assembly District 51
Ed Chau, State Assembly District 49
David Chiu, State Assembly District 17
Kansen Chu, State Assembly District 25
Ken Cooley, State Assembly District 8
Susan Eggman, State Assembly District 13
Laura Friedman, State Assembly District 43
Jesse Gabriel, State Assembly District 45
Eduardo Garcia, State Assembly District 56
Todd Gloria, State Assembly District 78
Lorena Gonzalez Fletcher, State Assembly District 80
Chris Holden, State Assembly District 41
Jacqui Irwin, State Assembly District 44
Reggie Jones-Sawyer, State Assembly District 59
Ash Kalra, State Assembly District 27
Sydney Kamlager-Dove, State Assembly District 54
Monique Limón, State Assembly District 37
Kevin McCarty, State Assembly District 7
Jose Medina, State Assembly District 61
Kevin Mullin, State Assembly District 22
Al Muratsuchi, State Assembly District 66
Adrin Nazarian, State Assembly District 46
Bill Quirk, State Assembly District 20
Anthony Rendon, Speaker of the Assembly
Eloise Reyes, State Assembly District 47
Luz Rivas, State Assembly District 39
Robert Rivas, State Assembly District 30
Freddie Rodriguez, State Assembly District 52
Miguel Santiago, State Assembly District 53
Mark Stone, State Assembly District 29
Phil Ting, State Assembly District 19
Shirley Weber, State Assembly District 79
Jim Wood, State Assembly District 2
 
Colorado
Jared Polis, Governor
Emma Pinter, Adams County Commissioner
Julie Gonzales, State Senate District 34
Dylan Roberts, State House District 26
Jonathan Singer, State House District 11
Jeff Bridges, State House District 3
Chris Kennedy, State House District 23
John Kefalas, Larimer County Commissioner
Lisa Cutter, State House District 25
Barbara McLachlan, State House District 59
Edie Hooton, State House District 10
Mike Weissman, State House District 36
Dafna Michelson Jenet, State House District 30
Julie McCluskie, State House District 61
Tom Sullivan, State House District 27
Matt Jones, Boulder County Commissioner
 
Connecticut
Ned Lamont, Governor
Mary Daugherty Abrams, State Senate District 13
Alexandra Bernstein, State Senate District 36
Dennis Bradley, State Senate District 23
Beth Bye, State Senate District 5
Jorge Cabrera, State Senate District 17
Steve Cassano, State Senate District 4
Bob Duff, State Senate District 25
Tony Hwang, State Senate District 28
Julie Kushner, State Senate District 24
Carlo Leone, State Senate District 27
Matthew Lesser, State Senate District 9
Martin Looney, State Senate District 11
James Maroney, State Senate District 14
Marilyn Moore, State Senate District 22
Norm Needleman, State Senate District 33
James Albis, State House District 99
Raghib Allie-Brennan, State House District 2
Joe Aresimowicz, State House District 20
Tom Arnone, State House District 58
Jill Barry, State House District 31
Matt Blumenthal, State House District 147
Mitch Bolinsky, State House District 106
Devin Carney, State House District 23
Robin Comey, State House District 102
Mike Demicco, State House District 21
Laura Devlin, State House District 134
Jason Doucette, State House District 13
Josh Elliott, State House District 88
Bob Godfrey, State House District 110
Joseph Gresko, State House District 121
Kenneth Gucker, State House District 138
Gregg Haddad, State House District 54
John (Jack) Hennessy, State House District 127
Maria Horn, State House District 64
Gail Lavielle, State House District 143
Roland Lemar, State House District 96
Geoff Luxenberg, State House District 12
Steve Meskers, State House District 150
John-Michael Parker, State House District 101
Mary Mushinsky, State House District 85
Linda Orange, State House District 48
Christine Palm, State House District 36
Patricia Wilson Pheanious, State House District 53
Quentin "Q" Phipps, State House District 100
Kim Rose, State House District 118
Kevin Ryan, State House District 139
Sean Scanlon, State House District 98
Jonathan Steinberg, State House District 136
Gary Turco, State House District 27
Cristin McCarthy Vahey, State House District 133
Michael Winkler, State House District 56
Terrie Wood, State House District 141
 
Florida
Jennifer Webb, State House District 69
Sen. Annette Taddeo, State Senate District 40
 
Idaho
Cherie Buckner-Webb, State Senate District 19
Mat Erpelding, State House District 19
Rob Mason, State House District 16
Kendra Kenyon, Ada County Commissioner
Muffy Davis, State House District 26A
 
Illinois
JB Pritzker, Governor
Kelly Cassidy, State House District 14
Ann Williams, State House District 11
Chris Welch, State House District 7
Will Guzzardi, State House District 39
Jonathan Carroll, State House District 57
Laura Fine, State Senate District 9
Jaime Andrade, State House District 40
Anna Moeller, State House District 43
LaToya Greenwood, State House District 5
Jennifer Gong-Gershowitz, State House District 17
Maurice West, State Senate District 67
Mark Walker, State House District 53
 
Massachusetts
Diana DiZoglio, State Senate 1st Essex District
Jason Lewis, State Senate 5th Middlesex District
Julian Cyr, State Senate Cape and Islands District
Marc Pacheco, State Senate 1st Plymouth and Bristol District
Paul Feeney, State Senate Bristol and Norfolk District
Jamie Eldridge, State Senate Middlesex and Worcester District
Michelle Ciccolo, State House 15th Middlesex District
Christine Barber, State House 34th Middlesex District
Dan Cullinane, State House 12th Suffolk District
Denise Garlick, State House 13th Norfolk District
Jay Livingstone, State House 8th Suffolk District
Jack Patrick Lewis, State House 7th Middlesex District
Lori Ehrlich, State House 8th Essex District
Natalie Higgins, State House 4th Worcester District
Sean Garballey, State House 23rd Middlesex District
Jim Hawkins, State House 2nd Bristol District
Smitty Pignatelli, State House 4th Berkshire District
Tommy Vitolo, State House 15th Norfolk District
Tram Nguyen, State House 18th Essex District
Maria Robinson, State House 6th Middlesex District
 
Maryland
Vanessa Atterbeary, State House District 13
Ben Barnes, State House District 21
Erek Barron, State House District 24
J. Sandy Bartlett, State House District 32
Regina T. Boyce, State House District 43
Alice Cain, State House District 30A
Al Carr, State House District 18
Mark Chang, State House District 32
Lorig Charkoudian, State House District 20
Kathleen Dumais, State House District 15
Eric Ebersole, State House District 12
Sarah Elfreth, State Senate District 30
Jessica Feldmark, State House District 12
Cheryl Glenn, State House District 45
Michele Guyton, State House District 42B
Guy Guzzone, State Senate District 13
Anne Healey, State House District 22
Shelly Hettleman, State House District 11
Terri Hill, State House District 12
Adrienne Jones, State House District 10
Delores Kelley, State Senate District 10
Ken Kerr, State House District 3B
Marc Korman, State House District 16
Ben Kramer, State Senate District 19
Carol Krimm, State House District 3A
Stephen Lafferty, State House District 42A
Clarence Lam, State Senate District 12
Robbyn Lewis, State House District 46
Brooke Lierman, State House District 46
Sara Love, State House District 16
Eric Luedtke, State House District 14
David Moon, State House District 20
Julie Palakovich Carr, State House District 17
Joseline Pena-Melnyk, State House District 21
Shane Pendergrass, State House District 13
Paul Pinsky, State Senate District 22
Pam Queen, State House District 14
Sandy Rosenberg, State House District 41
Emily Shetty, State House District 18
Stephanie Smith, State House District 45
Dana Stein, State House District 11
Vaughn Stewart, State House District 19
Jen Terrasa, State House District 13
Veronica Turner, State House District 26
Jeff Waldstreicher, State Senate District 18
Courtney Watson, State House District 9B
Jheanelle Wilkins, State House District 20
Ronald Young, State Senate District 3
Pat Young, State House District 44B
 
Maine
Janet Mills, Governor
Christopher Babbidge, State House District 8
Donna Doore, State House District 85
Michelle Dunphy, State House District 122
James Handy, State House District 58
Brian Hubbell, State House District 135
Jay McCreight, State House District 51
John Schneck, State House District 126
Denise Tepler, State House District 54
Robert Foley, State House District 34
Christina Riley, State House District 74
Erik Jorgensen, State House District 41
Rachel Talbot Ross, State House District 40
Benjamin Collings, State House District 42
Bettyann Sheats, State House District 64
Ann E Peoples, State House District 35
Kristen Cloutier, State House District 60
Allison Hepler, State House District 53
Christopher Kessler, State House District 32
Arthur Verow, State House District 128
Michele Meyer, State House District 2
Ann Carney, State House District 30
Margaret Craven, State House District 16
Tiffany Roberts-Lovell, State House District 6
Nicole Grohoski, State House District 132
Stephen Stanley, State House District 143
Seth Berry, State House District 55
Vicki Doudera, State House District 94
Jeff Evangelos, State House District 91
Henry Ingwersen, State House District 10
Bill Pluecker, State House District 95
Dan Hobbs, State House District 7
Diane Denk, State House District 9
Chloe Maxmin, State House District 88
Mark Lawrence, State Senate District 35
Eloise Vitelli, State Senate District 23
David Miramant, State Senate District 12
Cathy Breen, State Senate District 25
Benjamin Chipman, State Senate District 27
Russell Black, State Senate District 17
Ned Claxton, State Senate District 20
Brownie Carson, State Senate District 24
 
Michigan
Gretchen Whitmer, Governor
Kristy Pagan, State House District 21
Terry Sabo, State House District 92
Yousef Rahbi, State House District 53
David Lagrand, State House District 75
Christine Greig, State House District 37
Darrin Camilleri, State House District 23
Abdullah Hammoud, State House District 15
Sarah Anthony, State House District 68
Rebekah Warren, State House District 55
Kevin Hertel, State House District 18
Donna Lasinski, State House District 52
Jon Hoadley, State House District 60
Sheldon Neeley, State House District 34
Bill Sowerby, State House District 31
Erika Geiss, State House District 6
Frank Liberati, State House District 13
Sarah Cambensy, State House District 109
Robert Wittenberg, State House District 27
Jewell Jones, State House District 11
Cara Clemente, State House District 14
Tim Sneller, State House District 50
John Chirkun, State House District 22
Wendell L. Byrd, State House District 3
Ronnie Peterson, State House District 54
Jim Ellison, State House District 26
Sherry Gay-Dagnogo, State House District 8
Vanessa Guerra, State House District 95
Mark Huizenga, State House District 74
Gregory J. Markkanen, State House District 110
Padma Kuppa, State House District 41
Nate Shannon, State House District 25
Joanne Galloway, State House District 103
Julie Brixie, State House District 69
Alex Garza, State House District 12
Jim Haadsma, State House District 62
Rachel Hood, State House District 76
Kara Hope, State House District 76
Angela Witwer, State House District 71
Laurie Pohutsky, State House District 19
Sean McCann, State House District 20
Kyra Bolden Harris, State House District 35
Mari Manoogian, State House District 40
Lori Stone, State House District 28
Jeff Yaroch, State House District 33
Joe Bellino, State House District 17
Steve Marino, State House District 24
Stephanie Chang, State Senate District 1
Curtis Hertel, State Senate District 23
Jim Ananich, State Senate District 27
Sylvia Santana, State Senate District 3
Winnie Brinks, State Senate District 39
Dayna Polehanki, State Senate District 7
Jeff Irwin, State Senate District 18
Sean McCann, State Senate District 20
Mallory McMorrow, State Senate District 13
 
New Mexico
Dayan Hochman, State House District 15
Debbie Armstrong, State House District 17
Abbas Akhil, State House District 20
Daymon Ely, State House District 23
Liz Thomson, State House District 24
Christine Trujillo, State House District 25
Melanie Stansbury, State House District 28
Joy Garratt, State House District District 29
Natalie Figueroa, State House District 30
Micaela Cadena, State House District 33
Angelica Rubio, State House District 35
Nathan Small, State House District 36
Joanne Ferrary, State House District 37
Karen Bash, State House District 68
 
Nevada
Steve Sisolak, Governor
Kate Marshall, Lieutenant Governor
Aaron Ford, State Attorney General
Shea Backus, State Assembly District 37
Selena Torres, State Assembly District 3
Lesley Cohen, State Assembly District 29
Melanie Scheible, State Senate District 9
Connie Munk, State Assembly District 4
Yvanna Cancela, State Senate District 10
Susie Martinez, State Assembly District 12
Sarah Peters, State Assembly District 24
Sandra Jauregui, State Assembly District 41
Richard “Tick” Segerblom, Clark County Commission District E
Ozzie Fumo, State Assembly District 21
Michelle Gorelow, State Assembly District 35
Marylin Dondero Loop, State Senate District 8
Kitty Jung, Washoe County Commission District 3
Justin Jones, Clark County Commission District F
Julia Ratti, State Senate District 13
James Ohrenschall, State Senate District 21
Howard Watts II, State Assembly District 15
Chris Brooks, State Assembly District 10
Brittney Miller, State Assembly District 5
Alex Assefa, State Assembly District 42
Melissa Hardy, State Assembly District 22
Tom Roberts, State Assembly District 13
 
North Carolina
Alison Dahle, State House District 11
Deb Butler, State House District 18
Shelly Willingham, State House District 23
MaryAnn Black, State House District 29
Marcia Morey, State House District 30
Zack Hawkins, State House District 31
Rosa Gill, State House District 33
Grier Martin, State House District 34
Terence Everitt, State House District 35
Julie von Haefen, State House District 36
Sydney Batch, State House District 37
Yvonne Lewis Holley, State House District 38
Joe John, State House District 40
Gale Adcock, State House District 41
Billy Richardson, State House District 44
Garland Pierce, State House District 48
Cynthia Ball, State House District 49
Graig Meyer, State House District 50
Robert Reives II, State House District 54
Ashton Clemmons, State House District 57
Cecil Brockman, State House District 60
Pricey Harrison, State House District 61
Evelyn Terry, State House District 71
Chaz Beasley, State House District 92
Ray Russell, State House District 93
Christy Clark, State House District 98
John Autry, State House District 100
Becky Carney, State House District 102
Rachel Hunt, State House District 103
Brandon Lofton, State House District 104
Wesley Harris, State House District 105
Kelly Alexander, State House District 107
Susan Fisher, State House District 114
John Ager, State House District 115
Brian Turner, State House District 116
Chuck McGrady, State House District 117
Joe Sam Queen, State House District 119
Erica Smith, State Senate District 3
Harper Peterson, State Senate District 9
Wiley Nickel, State Senate District 16
Sam Searcy, State Senate District 17
Kirk deViere, State Senate District 19
Floyd McKissick, State Senate District 20
Mike Woodard, State Senate District 22
Valerie Foushee, State Senate District 23
Michael Garrett, State Senate District 27
Gladys Robinson, State Senate District 28
Paul Lowe, State Senate District 32
Mujtaba Mohammed, State Senate District 38
Joyce Waddell, State Senate District 40
Natasha Marcus, State Senate District 41
 
Ohio
Casey Weinstein, State House District 37
 
Oregon
Kate Brown, Governor
 
Pennsylvania
John Fetterman, Lieutenant Governor
Jenn O’Mara, State House District 165
Joe Webster, State House District 150
Perry Warren, State House District 31
Carolyn Comitta, State House District 156
Christina Sappey, State House District 158
Melissa Shusterman, State House District 157
Gene DiGirolamo, State House District 18
Danielle Friel Otten, State House District 155
Leanne Krueger-Braneky, State House District 161
Kyle Mullins, State House District 112
Gerald Mullery, State House District 119
Steve McCarter, State House District 154
Mike Zabel, State House District 163
Greg Vitali, State House District 166
Kristine Howard, State House District 167
Mary Louise Isaacson, State House District 175
Elizabeth Fiedler, State House District 184
Jim Roebuck, State House District 188
Adam Ravenstahl, State House District 20
Chris Rabb, State House District 200
Sara Innamorato, State House District 21
Summer Lee, State House District 34
Mike Sturla, State House District 96
Tim Kearney, Senate District 26
Tina Davis, Senate District 6
Steve Santarsiero, Senate District 10
Art Haywood, Senate District 4
 
Vermont*
David Zuckerman, Lieutenant Governor
Beth Pearce, State Treasurer
Jim Condos, Secretary of State
Doug Hoffer, Auditor of Accounts
TJ Donovan, Attorney General
Christopher Bray, State Senate Addison District
Ruth Hardy, State Senate Addison District
Brian Campion, State Senate Bennington District
Dick Sears, State Senate Bennington District
Jane Kitchel, State Senate Caledonia District
Tim Ashe, State Senate Chittenden District
Phil Baruth, State Senate Chittenden District
Debbie Ingram, State Senate Chittenden District
Ginny Lyons, State Senate Chittenden District
Christopher Pearson, State Senate Chittenden District
Michael Sirotkin, State Senate Chittenden District
Cheryl Hooker, State Senate Rutland District
Ann Cummings, State Senate Washington District
Andrew Perchlik, State Senate Washington District
Anthony Pollina, State Senate Washington District
Becca Balint, State Senate Windham District
Jeanette White, State Senate Windham District
Alison Clarkson, State Senate Windsor District
Dick McCormack, State Senate Windsor District
Mark MacDonald, State Senate Orange District
Robin Scheu, State House Addison-1 District
Amy Sheldon, State House Addison-1 District
Peter Conlon, State House Addison-2 District
Matt Birong, State House Addison-3 District
Diane Lanpher, State House Addison-3 District
Mari Cordes, State House Addison-4 District
Caleb Elder, State House Addison-4 District
Chris Bates, State House Bennington-2-1 District
Timothy Corcoran, State House Bennington-2-1 District
David Durfee, State House Bennington-3 District
Kathleen James, State House Bennington-4 District
Chip Troiano, State House Caledonia-2 District
Scott Campbell, State House Caledonia-3 District
Kitty Toll, State House Caledonia-Washington District
Marcia Lawrence Gardener, State House Chittenden-1 District
Terry Macaig, State House Chittenden-2 District
Jim McCullough, State House Chittenden-2 District
Trevor Squirrell, State House Chittenden-3 District
George Till, State House Chittenden-3 District
Michael Yantachka, State House Chittenden-4-1 District
Bill Lippert, State House Chittenden-5-1 District
Kate Webb, State House Chittenden-5-2 District
Jessica Brumsted, State House Chittenden-6-1 District
Carol Ode, State House Chittenden-6-1 District
Jill Krowinski, State House Chittenden-6-3 District
Curt McCormack, State House Chittenden-6-3 District
Brian Cina, State House Chittenden-6-4 District
Selene Colburn, State House Chittenden-6-4 District
Johannah Leddy Donovan, State House Chittenden-6-5 District
Mary Sullivan, State House Chittenden-6-5 District
Barbara Rachelson, State House Chittenden-6-6 District
Diana Gonzalez, State House Chittenden-6-7 District
Martin LaLonde, State House Chittenden-7-1 District
Ann Pugh, State House Chittenden-7-2 District
Maida Townsend, State House Chittenden 7-4 District
Marybeth Rdmond, State House Chittenden-8-1 District
Dylan Giambatista, State House Chittenden 8-2 District
Lori Houghton, State House Chittenden 9-1 District
Seth Chase, State House Chittenden 9-1 District
Sarita Austin State House Chittenden 9-2 District
Barbara Smith Murphy State House Franklin-2 District
Mike McCarthy State House Franklin-3-1 District
Charen Fegard State House Franklin-5 District
* These candidates committed to keeping Vermont on track to meet the state’s Comprehensive Energy Plan goal of generating 90% of energy from renewable sources by 2050.

Wisconsin
Tony Evers, Governor
Mandela Barnes, Lieutenant Governor
Sarah Godlewski, State Treasurer
Jodi Emerson, State Assembly District 91
Dave Considine, State Assembly District 81
Dianne Hesselbein, State Assembly District 79
Lisa Subeck, State Assembly District 78
Sheila Stubbs, State Assembly District 77
Katrina Shankland, State Assembly District 71
Greta Neubauer, State Assembly District 66
Peter Barca, State Assembly District 64
Amanda Stuck, State Assembly District 57
Melissa Sargent, State Assembly District 48
Gary Hebl, State Assembly District 46
Mark Spreitzer, State Assembly District 45
Jonathan Brostoff, State Assembly District 19
Evan Goyke, State Assembly District 18
Marisabel Cabrera, State Assembly District 9
Tim Carpenter, State Senate District 3
Chris Larson, State Senate District 7
Janis Ringhand, State Senate District 15
Janet Bewley, State Senate District 25
Jon Erpenbach, State Senate District 27
Jeff Smith, State Senate District 31